Na veľkosti nezáleží


Jedným z najrozšírenejších problémov, s ktorým sa stretávajú technici takmer vo všetkých priemyselných odvetviach, je uvoľňovanie svorníkov a skrutiek vplyvom vibrácií, vyvolaných počas prevádzky. Uvoľnené skrutky môžu spôsobiť množství problémov. Preto sú zaisťovače závitov najlepším priateľom každého technika údržby. Nezáleží na tom, či pracujete so skrutkami na veľkých banských alebo ťažobných zariadeniach, vystavených extrémnym záťažiam a podmienkam okolitého prostredia. Alebo pracujete len s drobnými skrutkami na kuchynskom spotrebiči. Princíp zaisťovania závitov je všade rovnaký.

Historicky prvé zaisťovače závitov, dnes pod značkou Loctite, boli vynájdené profesorom Vernonom Krieblom roku 1953 v jeho pivničnom laboratóriu na Trinity College v Hartforde v americkom štáte Connecticut. Sú to anaeróbne vytvrdzujúce lepidlá, čo znamená, že vytvrdnú iba v neprítomnosti kyslíka. Nesmieme pritom zabudnúť na kontakt s iónmi kovu na povrchu závitov. Produkt, ktorý bol zo spoja vytlačený nikdy nevytvrdne – k prietoku lepidla má totiž prístup kyslík. Nemá to však žiadnu výpovednú hodnotu o vytvrdení lepidla vo vnútri spoja. Prebytočné lepidlo stačí len otrieť a po dodržaní predpísanej doby vytvrdnutia je možné spoj zaťažovať.

Pôvab zaisťovačov závitov spočíva v tom, že nielen držia upevňovacie prvky na mieste, ale zároveň predcházajú korózii. Každý, kto niekedy skúšal vymontovať skorodovanú skrutku, túto prednosť iste ocení. A v súčasnej dobe sú k dispozícii zaisťovače závitov v toľkých variantách, že ponúkajú riešenie prakticky pre akýkoľvek problém. Stačí len dobre poznať potreby svojej aplikácie, napríklad veľkosť závitu, potrebnú pevnosť, nanesenie pred alebo po zostavení atď. Pokiaľ sa ponáhľate, tak môžete urýchliť vytvrdnutie použitím aktivátoru.

Zaisťovače závitov sa veľmi ľahko používajú a od svojho vynájdenia už nespočetnekrát osvedčili svoju spoľahlivosť. Používajú ich technici z celého sveta – na vrtných plošinách, v jadrových elektrárňach, čistiarňach odpadových vôd, pri stavbe lodí a v mnoho ďalších náročných aplikáciách. Stačí len pár kvapiek.

Pred nanesením zaisťovača závitov podľa svojho výberu nezabudnite očistiť svorníky a skrutky (platí pre všetky lepidlá, zaišťovače závitov nevynímajúc).

 

Video: Montáž hydromotorov (vŕtacie stroje Herrenknecht)Zaisťovanie závitov
Kliknite sem

 


Pozrite si náš kanál na YouTube.
Pre ďalšie videá kliknite sem.