Plošné tesnenia: Anaeróbne tesnenia v porovnaní s elastomérmi RTV


Akokoľvek lákavo môžu tekuté anaeróbne tesnenia pôsobiť, nemusia byť vhodné pre každý typ príruby. Najvhodnejšie sú pre utesňovanie tuhých prírub určených k dosiahnutiu optimálnej tuhosti medzi dvoma súčasťami, minimalizácii pohybu medzi nimi a prenášaniu síl z jednej súčasti do druhej.

Typické príklady takýchto prírub možno nájsť vo vozidlách a patria k nim prevodové skrine, spoj kľukovej skrine, príruba vodnej pumpy k bloku motoru a kryt súkolia rozvodu.

Anaeróbne tesniace materiály FIP (Formed-In-Place) sú ideálne pre tuhé zoskrutkované spoje, pretože umožňujú dotyk kovu na kov, zaručujú správne utiahnutie skrutiek, zvyšujú konštrukčnú pevnosť a poskytujú vysokú odolnosť proti tlaku. Okrem toho majú na súčasti, za prístupu vzduchu, dlhú spracovateľnosť (prístup vzduchu zabraňuje vytvrdnutiu), čo umožňuje rôzne metódy aplikácie.

Pokiaľ však ide o flexibilné príruby, sú najlepšou voľbou elastoméry vulkanizujúce pri izbovej teplote (RTV; Room Temperature Vulcanising). Najlepšie sa hodia k utesneniu napr. krytov prevodoviek, krytov rozvodových reťazí, dielov z lisovaného plechu, tenkostenných kovových odliatkov a olejových vaní. Pružné príruby väčšinou nepodporujú pevnostnú funkciu súčastí, takže je u nich možné tolerovať mikroskopické pohyby a rozloženie zvieracieho prítlaku nemá tak zásadnú rolu.

Pružné príruby sa obvykle používajú pre zakrytie otvorov v skriniach, utesnenie kvapalín vo vnútri súčastí alebo pre ich ochranu pred znečistením zvonku, zakrytie pohyblivých dielov kvôli bezpečnosti atď.

Zatiaľ čo anaeróbne tesnenia zostávajú na dieloch za prístupu kyslíku v kvapalnom stave, elastoméry RTV tvrdnú reakciou so vzdušnou vlhkosťou do elastomérnej hmoty. Preto je medzi nimi značný rozdiel v otvorenej dobe po nanesení na súčasť, čo je nutné s ohľadom na výrobný proces zohľadniť.

V oboch prípadoch – u tuhých aj pružných prírub – existujú určité konštrukčné doporučenia, ktorá je nutné dodržovať, aby bolo zaručené čo najlepšie fungovanie anaeróbych alebo elastomérnych RTV tesnení. Podrobnosti môžete nájsť v príručke o konštrukciách tesnení, ktorú môžete získat na vyžiadanie.Plošné tesnenia
Kliknite sem

 


Pozrite si náš kanál na YouTube.
Pre ďalšie videá kliknite sem.