Hybridné lepidlá


Dokážu utiahnuť vlak, udržať váhu nákladných vozididiel alebo traktorov. Je na čase si povedať pár slov o tom, čo hybridné lepidlá v skutočnosti sú a vďaka čomu sú tak špeciálne.

Podobne ako množstvo iných ľudských vynálezov vznikli hybridné lepidlá v reakcii na potrebu alebo, ak chcete, na problém, ktorý bolo nutné vyriešiť. Vo svete lepenia sú všeobecne dve hlavné úlohy, ktoré môžu lepidlá plniť. Na jednej strane existujú sekundové lepidlá založené na kyanoakrylátovej technológii, ktoré sa ľahko používajú, lepia skutočne rýchlo, a sú preto známe medzi spotrebiteľmi, v domácnostiach a u domácich kutiľov ako takzvané superlepidlá. Oprávnene majú svoje miesto tiež v strojárstve, a to vďaka svojmu bezpečnému a jednoduchému používaniu, rýchlemu vytvrdzovaniu a vynikajúcim výkonnostným charakteristikám na plastoch, ktoré sú v súčasnosti jedným z najbežnejšie používaných materiálov v priemysle. Postrádajú však pružnosť a schopnosť vyplňovania väčších medzier.

Na druhej strane sú takzvané konštrukčné lepidlá. V chemickej terminológii môžu byť založené na epoxide, akryláte, polyuretáne, silikóne alebo SMP (silánom modifikovanom polyméry). Ich najsilnejšími prednosťami sú okrem vynikajúcej štruktúrnej pevnosti, ktorá tiež dala tejto skupine lepidiel jej označenie, výborné vlastnosti pri vyplňovaní medzier, vynikajúce výkonnostné charakteristiky na kovoch a odolnosť voči nepriaznivému prostrediu.

Z toho, čo tu bolo povedané, je jasné, že sa tieto typy lepidiel používajú v prakticky opačných situáciách. Ale technická realita samozrejme nespadá vždy do jedného z týchto dvoch extrémov. Sú ešte prípady, keď potrebujete zaplniť malú medzeru a pritom je požadované, aby lepidlo rýchlo vytvrdlo. Plasty sa nie vždy lepia k iným plastom, niekedy ich potrebujete prilepiť ku kovu alebo kompozitnému materiálu, a pritom požadujete, aby vaša súčiastka bola trvanlivá a odolná proti vplyvom okolného prostredia.

Túto skutočnosť mali na mysli chemici vo výskume a vývoji značky Loctite, keď vytvárali prvé hybridné lepidlo. Nielenže úspešne vytvorili lepidlo, ktoré má konštrukčnú trvanlivosť a odolnosť proti vplyvom okolného prostredia, univerzálnu priľnavosť k mnohým rôznym podkladom a rýchlo tvrdne i vo väčšej medzere. Ale dosiahli to aj bez použitia surovín so zvýšenými bezpečnostnými rizikami pri manipulácii a použití.Hybridné lepidlá
Kliknite sem

 


Pozrite si náš kanál na YouTube.
Pre ďalšie videá kliknite sem.